Fahrettin Ulusoy Gençlerle Buluştu

24.03.2015

 

Bölgenin önemli işadamı ve girişimcisi Fahrettin Ulusoy, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde gençlerle buluştu. Ünlü işadamı Gıda Topluluğu ve Endüstri Mühendisliği Mükemmellik Topluluğu’nu ortaklaşa düzenlediği “Fahrettin Ulusoy Gençlerle” başlıklı söyleşide gençlere iş hayatı ve kariyer planlaması konusunda tavsiyelerde bulundu.

Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan etkinliğe Rektör vekili Prof. Dr. Şenol Eren, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevilhan Mennan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Tecrübe ve bilgi birikimini üniversite ile buluşturduk

Konferansın açılış konuşmasını her iki topluluk adına yapan Gıda Topluluğu akademik danışmanı Doç. Dr. Hasan Temiz “Tecrübe dediğimiz bilgi birikimi, okumakla yazmakla olmuyor. Bu uzun süre yaşamak ve olayların içinden çıkmakla ancak mümkün olur. Onun için biz de sizleri tecrübeyle buluşturmak istedik ve bölgemizin, ülkemizin önemli girişimcisi ve iş adamlarından biri olan Fahrettin Ulusoy’u davet ettik. Fahrettin ağabeyimize bizlere zaman ayırdığı ve birikimini aktaracağı için teşekkür ediyorum.” dedi.

Tecrübe konuştu

Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Ulusoy, iş yaşamındaki tecrübelerini açık yüreklilikle üniversite öğrenciler ve akademisyenlerle paylaştı.

Başarı için önce sevmek lazım

46 yıllık bir iş hayatı olduğunu söyleyen Ulusoy “Kişiye göre başarının ölçüsü değişiyor. Kiminin başarısı maddi, kimisinin başarısı manevidir. Başarılı olmak istiyorsanız önce yapacağınız işi sevmeniz lâzım. Sevmiyorsanız, bana göre başarı şansınız sıfır. Ya o işte çalışmayacaksınız, sevdiğiniz işi bulacaksınız ya da ben bunu sevmek zorundayım diyeceksiniz, diye düşünüyorum.” dedi.

Hedefinizi belirleyin, sabırlı olun

“İşinizi seviyorsanız ve bir hedef koyarsanız bir yere gelebilirsiniz.” diyen Ulusoy, ilk önce büyük bir toptancı olacağını ve daha sonra fabrika kuracağını çok önceden hedeflediğini söyledi.

Ulusoy, “Girdiğiniz işte sabırlı olmayı bilmekte yarar var. Eğer işinize saygı gösteriyorsanız bir gün sizi mutlaka fark ederler.” dedi.

Başarının şartı takım oyunu

Ulusoy, başarının ekip ruhu ile beslendiğini “Başarının bir şartı da takım oyunu. İyi elemanlarla çalışmak bir işveren için büyük şans. Çalışan için de paylaşmayı bilen bir işverenle çalışmak şans.” sözleriyle ifade etti.

Ulusoy, iş hayatından anekdotlar anlatarak başarılı olmanın yollarını iyi bir planlama, bütçe, iş disiplini, pozitif olmak ve güvenilir olmaya da bağladı.

İşletmelerimiz Bu Ülkenindir

İşveren görüşünden de bahseden Ulusoy “İşletmelerimiz artık bizim değil; bu ülkenindir, çalışanlarındır. Onun için bunların gelecek kuşaklara aktarılması için gerekli tedbirleri almak zorundayız.” dedi.

Fahrettin Ulusoy konuşmasının ardından üniversitelilerin sorularını cevapladı. 

Kaynak: https://www.omu.edu.tr/haberler/fahrettin-ulusoy-genclerle-bulustu